Om u de beste gebruikservaring te kunnen bieden, gebruiken wij cookies. Voor meer inhoudelijke informatie en het onderscheid die wij hier in maken, verwijzen wij u door naar ons Cookie beleid

Accepteer cookies

Een graskarper verhaal

terug naar overzicht

Vrijdag, 21 juni 2019
Op zoek naar graskarper

De graskarper is een vissoort die niet inheems is voor Nederland, het is een exoot. Door uitzettingen komen ze hier en daar wel voor, ook in enkele slotenstelsels en meertjes in Amsterdam.Zouden hier graskarpers zwemmen?


Doordat ik als jonge jongen veelvuldig met de korst viste op gewone karper, ontdekte ik al snel een paar van die plekjes in Amsterdam Nieuw-West. In de loop der jaren is er echter zoveel veranderd dat ik eigenlijk niet had verwacht dat de graskarpers die ik toen zag er nu nog zouden leven. Maar daar bleek niets van te kloppen. Onlangs liep ik te wandelen met mijn trouwe viervoeter langs één van deze watertjes, en wat zie ik? Twee enorme graskarpers! Ik stond perplex, wat een bakken en wat zagen ze er gezond uit! Ik stond er bij en ik keek er naar.

Het vissen zit bij mij in het bloed en ik besluit om direct naar huis te gaan om een hengel op te halen, vastbesloten om één van deze twee gigantische duikboten te vangen. Drie kwartier later ben ik er weer en tuur naar het leliebed waar de vissen eerder lagen. Ze zijn weg! Ik ga ze zoeken, urenlang loop ik voorzichtig langs het water en het begint al te schemeren. Maar dan zie ik iets groots en ‘zilvers’ langzaam bewegen langs een onderwater liggende tak, dat moet één van de graskarpers zijn!

Voorzichtig laat ik mijn broodkorst zakken, maar de vis toont geen enkele interesse. Ik geef niet op, na een dik half uur, het is al donker en ik zie eigenlijk niets meer, loopt mijn lijn opeens strak en ik sla uit reflex aan, hangen! De vis klapt drie keer keihard op het water en speert er dan vandoor. Gelukkig voor mij zwemt de graskarper de obstakelvrije kant van de sloot in en kan ik na een spannend gevecht de graskarper mijn schepnet in sturen.

Ik ben superblij met deze geweldige vangst, als de vis op de onthaakmat ligt doe ik alles in een razend tempo. Graskarpers kunnen niet zoveel hebben, ik meet haar snel, maar laat het wegen in het belang van de vis achterwege. Even later zwemt het machtige lijf van 114 cm de sloot weer in en verdwijnt uit zicht. Wat een heerlijke visavond was dit!114 CM op de korst